Razlika med pravo lavando in lavandinom

Prevečkrat se pravo lavando / sivko in druge vrste lavand (teh je več kot 200 vrst) meče v isti koš, čeprav se med seboj razlikujejo po videzu, vonju, uporabi, kemijski sestavi, koristnih učinkovinah …
Poglejmo si dve najpogostejši – lavando in lavandin.
.
Lavanda je prava sivka, torej lavandula angustifolia, lavandin (lavandula x intermedia) pa je naravni križanec med lavandulo angustifolio in lavando latifolio.
.
Že na prvi pogled ločimo ali na polju raste prava sivka ali lavandin. Polja lavandina so v eni barvi, saj se lavadin, ki je hibrid, razmnožuje le s potaknjenci, torej nastanejo »kloni« iste barve.
Pri pravi lavandi pa se na polju prepletajo grmički vseh modro vijoličnih odtenkov, kajti prava sivka se razmnožuje predvsem s semeni (pa tudi s potaknjenci ter z grobanjem).
.
Grm lavandina je večji kot grm lavande in ko pogledamo pobližje vidimo, da ima lavandin poleg glavnega stebla s cvetom še dva stranska poganjka, prava sivka pa ima samo eno steblo ter manjši cvet.
.
Lavandin se je začelo gojiti zaradi visoke vsebnosti eteričnega olja. Za primerjavo: za liter kakovostnega eteričnega olja prave sivke potrebujemo približno 150 kg svežega rastlinskega materiala, za liter eteričnega olja lavandina pa potrebujemo le od 50 do 75 kg rastline.
.
Prava lavanda ima prijeten, nežen vonj ter blag in pomirjujoč učinek. Nasprotno je vonj lavandina močnejši, ostrejši, prodornejši in živahnejši ter deluje krepčilno, poživilno in dobrovoljno.
.
Eterično olje prave lavande lahko nanašamo direktno na kožo, medtem ko se moramo z eteričnim oljem lavandina rokovati z večjo previdnostjo in ga pri neposrednem nanosu na kožo redčiti z osnovnim oljem (mandljevem, jojobinem, kokosovem, olivnem …).
.
Lahko si pripravimo dišeče vrečke tako z lavando kot z lavandinom, vendar so samo vrečke s suhim lavandinom odlične za v omare proti moljem. Perilo je zaščiteno pred moljem tudi če pri pranju namesto mehčalca dodamo lavandin (skupaj z alkoholnim kisom).
Vonj lavandina komarji ne marajo. V notranjih prostorih lahko  proti komarjem uporabimo eterično olje lavandin v difuzorju ali izparilniku. Vonj lavandina prežene komarje. Ko smo zunaj pa se lahko zaščitimo pred komarji tako, da se našpricamo s hidrolatom lavandin.
.
Pravo lavando lahko uporabljamo v kulinariki, medtem ko lavandin ni užiten. Tudi, ko si pripravljamo čaj, bodimo pozorni, da si skuhamo čaj iz prave lavande.
.
Obe eterični olji uporabljamo v kozmetiki za nego kože in las. Lavandin se uporablja predvsem za aknasto kožo, prava lavanda pa za vse vrste kože, kajti vsaki koži podari prav to, kar ji manjka.
.

V spletni trgovini imava na voljo kar nekaj izdelkov iz lavande in lavandina. Pogedaš in naročiš si jih lahko na naslednji povezavi

https://janajana.si/product-category/izdelki-iz-lavande-in-lavandina/?fbclid=IwAR38wkEKpr1wwWAkfWkdRj5BXIUZ7Uqi5IVm8ki03q9C2UGlgPfW1B-1fR8

.
Ostajam naravna,
Jana in Jana

Daj to objavo v skupno rabo